Διάλεξη του Καθηγητή Χρήστου Ελευθεριάδη

«Από τη δημιουργία των στοιχείων στο αρχέγονο Σύμπαν και τους υπερκαινοφανείς αστέρες, ως τις αυτοοργανούμενες δομές και τη νοημοσύνη» είναι ο τίτλος της διάλεξης που θα δώσει ο Δρ. Χρήστος Ελευθεριάδης, Καθηγητής του Τομέα Πυρηνικής Φυσικής και Φυσικής Στοιχειωδών Σωματιδίων του Τμήματος Φυσικής του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Η διάλεξη θα δοθεί τη Δευτέρα 14 Μαΐου 2018 και ώρα 19:00, στο Κέντρο Ιστορίας Θεσσαλονίκης (Πλατεία Ιπποδρομίου), με ελεύθερη είσοδο για το κοινό.

Ο κ. Ελευθεριάδης θα εστιάσει στη δημιουργία των αρχέγονων στοιχείων κατά τη Μεγάλη Έκρηξη (Big Bang) και στη δημιουργία των υπόλοιπων στοιχείων μέχρι τα υπερουράνια στο εσωτερικό των άστρων. Όλα αυτά διεσπάρησαν στο μεσοαστρικό χώρο από τις εκρήξεις σουπερνόβα για να γίνουν το υλικό της επόμενης γενιάς άστρων, αλλά και πλανητών όπως η Γη. Η διάλεξη θα ολοκληρωθεί με αναφορά στη δημιουργία σύνθετων δομών, μέχρι τα έμβια όντα και τη νοημοσύνη. Θα ακολουθήσει συζήτηση με το κοινό.

Πρόκειται για την τελευταία από τη σειρά δέκα διαλέξεων με κεντρικό θέμα «Δομή του Κόσμου: Διάλογοι της Θεμελιώδους Φυσικής με την Κοινωνία», που διοργανώνει το Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, σε συνεργασία με τον Τομέα Πυρηνικής Φυσικής και Φυσικής Στοιχειωδών Σωματιδίων του Τμήματος Φυσικής του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, την οποία συντονίζει ο Καθηγητής Χρήστος Ελευθεριάδης.  Το αναλυτικό πρόγραμμα είναι αναρτημένο στο σύνδεσμο: https://thessaloniki.gr/πρόγραμμα-διαλέξεων-ανοικτού-πανεπι/

Ο Χρήστος Ελευθεριάδης είναι Καθηγητής στον Τομέα Πυρηνικής Φυσικής και Φυσικής Στοιχειωδών Σωματιδίων του Τμήματος Φυσικής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, με διδακτορικό στην εξαΰλωση ύλης-αντιύλης και ερευνητικό αντικείμενο στο πεδίο της Πειραματικής Αστροσωματιδιακής Φυσικής. Ηγήθηκε των ομάδων του ΑΠΘ που συμμετείχαν σε τρία πειράματα του CERN και έχει περισσότερες από 280 δημοσιεύσεις σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά και συνέδρια, με πάνω από 4000 αναφορές.