Το Τμήμα Βιολογίας του ΑΠΘ και η Πανελλήνια Ένωση Βιοεπιστημόνων γιορτάζουν την Παγκόσμια Ημέρα DNA με μαθητές Λυκείου

Με έναυσμα την παγκόσμια Ημέρα DNA (25η Απριλίου) και επέτειο για τον εορτασμό της ανακάλυψης της διπλής έλικας του DNA (1953) και της ολοκλήρωσης της χαρτογράφησης του γονιδιώματος του ανθρώπου (2003), το Τμήμα Βιολογίας του ΑΠΘ σε συνεργασία με την Πανελλήνια Ένωση Βιοεπιστημόνων υποδέχονται μαθητές Λυκείου την Τετάρτη 25 και την Πέμπτη 26 Απριλίου 2018 και ώρες 9:00 με 13:00, στο Τμήμα Βιολογίας.

Οι μαθητές της Β’ Λυκείου θα έχουν την ευκαιρία να επισκεφθούν τους χώρους του Τμήματος Βιολογίας του ΑΠΘ και να συμμετέχουν σε τέσσερα θεματικά εργαστήρια που θα τους δώσουν τη δυνατότητα να γνωρίσουν την επιστήμη της Βιολογίας με διαδραστικό τρόπο, από κοντά και πέρα από το σχολικό βιβλίο. Συγκεκριμένα, το Τμήμα Βιολογίας του ΑΠΘ θα επισκεφθούν μαθητές από το 1ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης, το 1ο ΓΕΛ Θερμαϊκού, το 1ο ΓΕΛ Εχεδώρου Σίνδου, το ΓΕΛ Μίκρας, το ΓΕΛ Καλλιθέας Νεοχωρούδας,  το 2ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης, το 2ο ΓΕΛ Αμπελοκήπων, το 4ο ΓΕΛ Ευόσμου, το 7ο ΓΕΛ Καλαμαριάς, το 23ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης, το ΓΕΛ Σοχού και τα Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη.

Σύμφωνα με τους διοργανωτές, η βιολογική παιδεία είναι απαραίτητη για την προσωπική και κοινωνική ολοκλήρωση όλων των ανθρώπων, γιατί μας παρέχει τα εργαλεία για την κατανόηση του εαυτού μας και του κόσμου στον οποίο ζούμε και από τον οποίο εξαρτόμαστε.

Το Τμήμα Βιολογίας του ΑΠΘ και η Πανελλήνια Ένωση Βιοεπιστημόνων, με αίσθημα ευθύνης απέναντι στην κοινωνία, συνεισφέρουν στη διάδοση και εμπέδωση της βιολογικής γνώσης στους αυριανούς πολίτες. Η Βιολογία αποτελεί κυρίαρχη επιστήμη του 21ου αιώνα και οι εφαρμογές της έχουν ήδη αρχίσει να αλλάζουν σημαντικά την καθημερινότητα του ανθρώπου. Είναι απαραίτητο σήμερα οι μαθητές να εφοδιαστούν με τις γνώσεις εκείνες που θα τους επιτρέψουν να συνειδητοποιήσουν τη θέση και την ευθύνη τους απέναντι στο περιβάλλον και θα τους βοηθήσουν να πάρουν στο μέλλον αποφάσεις σχετικά με την υγεία τους, τις καθημερινές τους συνήθειες, την κοινωνική ηθική και την εργασία τους.

Ακολουθεί το αναλυτικό πρόγραμμα της εκδήλωσης.

Τετάρτη 25 Απριλίου 2018

9:00-9:15             Προσέλευση και συγκέντρωση των μαθητών στην αίθουσα «Κωνσταντίνος Καστρίτσης», 10ος όροφος, κτίριο Βιολογίας

9:20-9:40             Χαιρετισμοί από:

• τον Κοσμήτορα της Σχολής Θετικών Επιστημών, Καθηγητή Χ. Χιντήρογλου

• την Πρόεδρο του Τμήματος Βιολογίας, Καθηγήτρια Δ. Βώκου

• την Αντιπρόεδρο της Πανελλήνιας Ένωσης Βιοεπιστημόνων, Επίκ. Καθηγήτρια Α. Στάικου

9:40-10:00          «Σύντομος περίπατος στους δρόμους του DNA, της γενετικής και της ζωής μας» από τον Καθηγητή Μηνά Γιάγκου

10:15-11:30        1ο θεματικό εργαστήριο: «Ταυτοποίηση DNA και πολυμορφισμός» και 2ο θεματικό εργαστήριο: «Ζωή σε μια σταγόνα νερό»

11:45-13:00        1ο θεματικό εργαστήριο: «Ταυτοποίηση DNA και πολυμορφισμός» και 2ο θεματικό εργαστήριο: «Ζωή σε μια σταγόνα νερό»

Πέμπτη 26 Απριλίου 2018

9:20-9:40             Χαιρετισμοί από:

• τον Κοσμήτορα της Σχολής Θετικών Επιστημών, Καθηγητή Χ. Χιντήρογλου