Δευτέρες της Τέχνης στο ΑΠΘ: Μουσική Εκδήλωση «Κασσιανή, η βυζαντινή ποιήτρια και συνθέτιδα – αφιέρωμα μουσικολογικό και καλλιτεχνικό»

Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων Δευτέρες της Τέχνης στο ΑΠΘ οργανώνεται η παράσταση «Κασσιανή, η βυζαντινή ποιήτρια και συνθέτιδα – αφιέρωμα μουσικολογικό και καλλιτεχνικό».

Την Τρίτη 29 Μαϊου 2018, στις 19:30, στην Αίθουσα Τελετών ΑΠΘ

Η παράσταση ενώνει τραγούδια, ψαλμωδίες, εικόνες, αφηγήσεις και δρώμενα γύρω από την προσωπικότητα της Οσίας Κασσιανής, μιας Σαπφούς του Μεσαίωνα και μιας Hildergard von Bingen της Ανατολής. Ξεκινάει με ένα προοίμιο, ηχώ της Άλωσης της Κωνσταντινούπολης παρμένη από το χειρόγραφο της Εθνικής Βιβλιοθήκης της Ελλάδος 2406, καθώς και με αυτοσχεδιασμούς και το τραγούδι «Γιατί πουλί’μ δεν κελαϊδείς;». Μετά την αναφορά στο status quaestionis σχετικά με το βίο και το έργο της Κασσιανής, θα παρουσιαστούν το ιστορικό πλαίσιο της Ανατολικής Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας και η μουσική ζωή της Πόλης κατά τον 9ο αιώνα, με αναφορά στο σύστημα των χορωδιών και στα εκπαιδευτήρια. Σκηνές από τη ζωή της μικρής και της νεαρής Κασσιανής υπό μορφής δρωμένων, με ποιητικά και μουσικά παραδείγματα, αποτελούν την πρώτη ενότητα της παράστασης. Ακολουθούν στιγμιότυπα από τη μοναχική ζωή της Κασσιανής και παρουσίαση του έργου της, με πλούτο μουσικών παραδειγμάτων από τα αριστουργηματικά τροπάριά της («Η Έδεσσα ευφραίνεται», «Υπέρ την των Ελλήνων παιδείαν», «Την πεντάχορδον λύραν», και «Κύριε η εν πολλαίς αμαρτίαις», σε παλαιό στιχηραρικό μέλος από μουσικά χειρόγραφα του 14ου και 19ου αιώνα, καθώς και το «Αυγούστου μοναρχήσαντος» του Ιακώβου Πρωτοψάλτου). Η παράσταση κλίνει με αναφορά στην Πόλη του 1453 και το παραδοσιακό τραγούδι «Μοναχογιός ο Κωνσταντής».

Συμμετέχουν: Η Ομάδα Παλαιογραφίας Βυζαντινής Μουσικής του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Α.Π.Θ. (διευθ. Μαρία Αλεξάνδρου) και ο Χορός «Βυζαντινών Λόγος και Μέλος» του Τ.Μ.Σ. του Α.Π.Θ. (διευθ. Εμμανουήλ Γιαννόπουλος), σε συνεργασία με την κ. Ευαγγελία Σπυράκου (Τμήμα Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης του Πανεπιστημίου Μακεδονίας), τον Χορό Ψαλτών «Φιλαθωνίται»» (διευθ. Δημήτριος Μανούσης), τη Γυναικεία Χορωδία «Αγία Ανυσία» της Ε.Ε.Μ.Ε. (διευθ. Μ.Α.) και την Παιδική Χορωδία της Σχολής «Ιωσήφ ο Υμνογράφος» της Ι. Μητροπόλεως Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως (διευθ. Αποστολία Γοργολίτσα). Συμμετέχουν ως σολίστ, μονοφωνάριδες ή/και οργανοπαίκτες: Δήμος Παπατζαλάκης (φωνή και ιδιαίτερη συμβολή στην εκμάθηση των χορωδιακών μελών στης Ο.Πα.Βυ.Μ. και της Γυναικείας Χορωδίας), Αθηνά Κατσανεβάκη (φωνή), Αναστασία Ζαχαριάδου (κανονάκι και διδασκαλία κανονακιού), Παναγιώτης Σάρμας (κλαρίνο), Ευαγγελία Γούβαλη (φωνή), Αποστολία Γοργολίτσα (φωνή, μπεντίρ), Αναστασία Γκουδίνα (κανονάκι), Δημοσθένης Σπανουδάκης (παραδοσιακά έγχορδα), Γεώργιος Τσαπράνης (παραδοσιακά έγχορδα), Constantin Răileanu (κανονάκι), Αντώνης Ματθαιάδης (κλαρίνο).

Ρόλοι: Κασσία: μικρή: Αλεξάνδρα Τσίτση, νεαρή: Κατερίνα Αντωνιάδου, μοναχή: Ναυσικά Κουλούρη | Θεοδώρα: Μαρία Γιανγκιτσέρη | Θεόφιλος: Απόστολος Κουκούτσης | Ευφροσύνη: Ευθυμία Καπαγερίδου| Θεόδωρος Στουδίτης: Εμμανουήλ Γιαννόπουλος | Ματθαίος Δομέστικος: π. Προκόπιος Διδίλης | παλατιανός: Αλέξανδρος Σιδηρόπουλος | Αφηγητές: φοιτητές και φοιτήτριες του Τ.Μ.Σ. και άλλα μέλη των χορωδιών.

Κοστούμια: Κατερίνα Αντωνίου. Σκηνική επιμέλεια: Ευθυμία Καπαγερίδου.

Συντονιστές: Μαρία Αλεξάνδρου και Εμμανουήλ Γιαννόπουλος, διδάσκοντες του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Α.Π.Θ.

Η εκδήλωση γίνεται με την υποστήριξη της ΕΑΔΠ ΑΠΘ