Συναυλία Corpus Medicorum για το “Χαμόγελο του Παιδιού” στο ΜΜΘ

Διάσημες Ορχήστρες

Corpus MedicorumEuropean Tour 2018

31 Μαρτίου 2018

Το Corpus Medicorum είναι η πρώτη Ιατρική Ορχήστρα της Αυστραλίας – μια ορχήστρα με έδρα τη Μελβούρνη που αποτελείται από γιατρούς, φοιτητές Ιατρικής και επαγγελματίες υγείας. Στην Αυστραλία δίνει συχνά συναυλίες με εξαιρετικά υψηλά στάνταρτ καλλιτεχνικής ποιότητας, ενώ όλα τα κέρδη προσφέρονται στο Βασιλικό Νοσοκομείο της Μελβούρνης για τη χρηματοδότηση της ιατρικής έρευνας. Το Corpus Medicorum προσφέρει ένα όχημα στους γιατρούς και τους φοιτητές ώστε να μην παραμελούν το ταλέντο τους κατά τη μακρά διάρκεια της ιατρικής τους εκπαίδευσης αλλά και μια πολύ ικανοποιητική διέξοδο ώστε να μπορούν να βρίσκουν μια ισορροπία με την απαιτητικότατη επαγγελματική ζωή τους. Η Ορχήστρα έχει επισκεφθεί ήδη τις αδελφοποιημένες πόλεις της Μελβούρνης Αγία Πετρούπολη και Οσάκα, ενώ ήρθε τώρα η σειρά της επίσης αδελφοποιημένης Θεσσαλονίκης. Με την ευκαιρία αυτή, και ως δώρο στην πόλη μας, έχει παραγγείλει ένα νέο έργο στον συνθέτη Στέφανο Κασσωμένο.

Τα έσοδα της συναυλίας της Θεσσαλονίκης θα διατεθούν εξ ολοκλήρου στον οργανισμό «Χαμόγελο του Παιδιού».