5ο Φεστιβάλ Πιάνου Θεσσαλονίκης | Τριαντάφυλλος Λιώτης

Ο φετινός κύκλος των ρεσιτάλ ολοκληρώνεται με τη συναυλία του θεσσαλονικιού σολίστα Τριαντάφυλλου Λιώτη. Ο πολυβραβευμένος πιανίστας παρουσιάζει ένα πολυσυλλεκτικό πρόγραμμα με έργα Beethoven, Stravinsky, Schubert/Liszt, Ravel και Prokofiev.

Σάββατο 03 ΔΕΚ · Τριαντάφυλλος Λιώτης · Ρεσιτάλ πιάνου

Πρόγραμμα

L. v. Beethoven                   Σονάτα για πιάνο σε Φα μείζονα, έργο 10, αρ. 2

• Allegro
  • Allegretto
  • Presto

I. Stravinsky                         4 Σπουδές, έργο 7

• Con moto
  • Allegro brillante
  • Andantino
  • Vivo

F. Liszt / F. Schubert          3 επιλεγμένες μεταγραφές Lieder

• Gretchen am Spinnrade, D 118
  • Ständchen von Shakespeare, D 889
  • Erlkönig, D 328

διάλειμμα

M. Ravel                                Σονατίνα

• Modéré
  • Mouvement de Menuet
  • Animé

S. Prokofiev                          Σονάτα για πιάνο αρ. 7 σε Σι ύφεση μείζονα, έργο 83

• Allegro inquieto
  • Andante caloroso
  • Precipitato

Βιογραφικό

Ο Τριαντάφυλλος Λιώτης ξεκίνησε τις σπουδές του στο Ωδείο Βορείου Ελλάδος (τάξη Ά. Αικατερίνη) και στο Κρατικό Ωδείο Θεσσαλονίκης (τάξη Ν. Τασόπουλου, Δίπλωμα, Άριστα Παμψηφεί και 1ο Βραβείο) και τις συνέχισε στο Detmold της Γερμανίας με τον Alfredo Perl (Bachelor και Master Solist) και μετέπειτα στην Karlsruhe με τον Kalle Randalu (Solistenexamen). Έχοντας ήδη συνεργαστεί με σημαντικές ορχήστρες και μουσικά σύνολα στην Ελλάδα και το εξωτερικό, ο Τριαντάφυλλος Λιώτης αναπτύσσει μια διεθνή συναυλιακή δραστηριότητα αποκομίζοντας εξαιρετικές κριτικές και συμμετέχοντας σε ελληνικά και διεθνή φεστιβάλ. Έχει πραγματοποιήσει πολυάριθμες πρώτες εκτελέσεις έργων σύγχρονης μουσικής. Ηχογραφήσεις του έχουν μεταδοθεί τηλεοπτικά και ραδιοφωνικά σε πολλές χώρες της Ευρώπης. Ο Τριαντάφυλλος Λιώτης έχει διακριθεί σε σημαντικούς διεθνείς διαγωνισμούς πιάνου όπως: 1ο βραβείο ‘Grand Prize Virtuoso Vienna’ 2015, 3ο βραβείο ‘Μαρία Κάλλας’ 2015, βραβείο Albéniz και σεμιφιναλίστ ‘Maria Canals Barcelona’ 2015. Σε συνεργασία με ένα σύνολο μουσικής δωματίου της Detmolder Kammerorchester κέρδισε το βραβείο ‘ECHO Klassik’ για την ηχογράφηση του έργου ‘Das Lied von der Erde’ του G. Mahler στη διασκευή των Schönberg / Riehn. Πρόσφατα είχε την  εξέχουσα τιμή να παρουσιάσει την πλήρη σουίτα ‘Iberia’ του Isaac Albéniz στο ομώνυμο Φεστιβάλ, στο Camprodon της Ισπανίας..

Εισιτήρια

10 € – κανονικό

5 € – μαθητές, φοιτητές, σπουδαστές ωδείων, κάτοχοι Ευρωπαϊκής κάρτας νέων, κάτοχοι κάρτας πολιτισμού, άνεργοι, πολύτεκνοι, μέλη Ένωσης Ελλήνων Μουσουργών

Ελεύθερη είσοδος με την επίδειξη της αντίστοιχης ταυτότητας σε σπουδαστές και καθηγητές του ΔΩΘ, φοιτητές του τμήματος ΜΕΤ του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, σπουδαστές του ΚΩΘ.

Προπώληση Εισιτηρίων

Ηλεκτρονικά στο www.thessalonikipianofestival.gr

Γκαλερί Αγγελόπουλου , Τσιμισκή 121, 2310 273298, Δε-Σα 10:00-14:00, Τρ, Πε, Πα 18.00-20.00

Πληροφορίες επικοινωνίας