Συμπόσιο:”Ποιότητα Ζωής στη Χρόνια Νεφρική Νόσο”

Η Οργανωτική Επιτροπή του Συμποσίου «Ποιότητα Ζωής στη Χρόνια Νεφρική Νόσο» έχει την τιμή να σας προσκαλέσει στις εργασίες του, που θα πραγματοποιηθούν στο Κτίριο ΚΕ.Δ.Ε.Α. (Επιτροπή Ερευνών) του ΑΠΘ στις 26 Απριλίου 2017 και ώρα 09:00-15:00.

Το Συμπόσιο αποτελεί το επιστέγασμα της πολύχρονης επιστημονικής συνεργασίας της  A’ Παθολογικής  Πανεπιστημιακής Κλινικής του  Ιατρικού Τμήματος ΑΠΘ –Μονάδας Τεχνητού Νεφρού του Νοσοκομείου ΑΧΕΠΑ και του Εργαστηρίου Αθλητιατρικής του ΤΕΦΑΑ ΑΠΘ και γίνεται με τη συνεργασία της Επιτροπής Κοινωνικής Πολιτικής και Υγείας του ΑΠΘ, της  European Assοciation of Rehabilitation in Chronic Kidney Disease και του Συλλόγου Νεφροπαθών Β. Ελλάδος. Στόχος της συνεργασίας των δύο επιστημονικών φορέων του Πανεπιστημίου μας είναι η βελτίωση της ποιότητας ζωής των αιμοκαθαιρομένων ασθενών με την εφαρμογή προγραμμάτων θεραπευτικής γύμνασης,  συμβουλών υγιεινοδιαιτητικού τρόπου ζωής, ψυχολογικής υποστήριξης και κοινωνικής επανένταξης ως συμπληρωματικών τρόπων της θεραπευτικής αντιμετώπισης τους με τις σύγχρονες μεθόδους αιμοκάθαρσης, περιτοναϊκής κάθαρσης και μεταμόσχευσης νεφρού.

Η εκδήλωση απευθύνεται σε ιατρούς, νοσηλευτές, γυμναστές και ασθενείς.

Η είσοδος είναι ελεύθερη και θα δοθεί βεβαίωση συμμετοχής.